Nekem is feltűnt, hogy az izraeliek hányadszorra semmisítik meg „Gáza utolsó működő kórházát”

2025. április 17. 12:35

Ha az izraeli cél az lenne, hogy ne legyen Gázában kórház, már régen nem lenne.

2025. április 17. 12:35
null
Demkó Attila
Demkó Attila
Facebook

„Ezt egy kedves olvasó küldte. Megmondom őszintén, nekem is feltűnt, hogy az izraeliek hányadszorra semmisítik meg »Gáza utolsó működő kórházát«. Itt 14 alkalmat számolt össze valaki a BBC-n.  Ezt magyarul úgy hívják, hogy narratíva építés, azért itt nagyon kilóg a lóláb. Ha az izraeli cél az lenne, hogy ne legyen Gázában kórház, már régen nem lenne.

Természetesen a gázai civilek szörnyű dolgokon mennek át, sok tízezer halott van (a Hamasz szerint 65.000+) és az áldozatok között sok a nő és a gyermek – persze a lakosság nagyon fiatal, 43.5% 14 év alatti. Ha végiggondoljuk talán csak a lakosság 20%-a felnőtt, 18 év feletti férfi.

Ezt is ajánljuk a témában

Mi lesz Gáza sorsa a háború után?

Videó

A háború lezárását követően megszűnik Izrael „felelőssége a Gázai övezetért” – közölte pénteken az izraeli katonai stratégiai terveket vázolva az izraeli védelmi miniszter. Izrael hosszútávú terve vélhetően egy biztonsági zóna és egy hermetikusan elzárt palesztin övezet kialakítása lesz.

Én csak azt kérdezem, ki a fő felelőse ennek az egésznek? Egy többségében nők és gyermekek lakta Gázából vajon miért megy ki pár ezer Hamasz és egyéb milicista lemészárolni annyi izraelit, amennyit tud? Mert az, hogy »csak« 1200 áldozat lett nem azért van, mert ennyit akartak, hanem mert »csak« ennyi sikerült. Ha a Hamasz képes rá, lemészárol 100 ezer izraeli civilt is gondolkodás és válogatás nélkül. Vagy Izrael teljes zsidó lakosságát. Amikor ezt a háborút és az izraeli választ nézzük, ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Igen, minden háborúnak van történelmi kontextusa, előtörténete. De a fő felelőse az, aki elindítja a támadást. Esetünkben a Hamasz. Ők is vethetnének neki leggyorsabban véget – megadva magukat és elengedve a túszokat. 

Gáza sohasem volt egy mennyország, de egy működő város volt az első Hamasz-Izrael háború előtt, fejlődhetett, épülhetett volna. 2006-ban Izrael kivonult, jött a Hamasz, azóta mi van? 2008, 2012, 2014, 2021 – pár évente pár hétnyi háború. 2023-ban erre húztak lapot 1200 izraeli szörnyű lemészárlásával. Előbbre jutott a Palesztin Állam ügye ezzel egy centit is? Soha nem volt ilyen távol.”

Nyitóképen: Gázai utcakép (MOHAMMED ABED / AFP)

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
asszaur
2025. április 18. 19:04
A szerzőnek javasolom, hogy tanulmányozza Izrael történetét! Ezzel a könyvvel lehetne kezdeni. Ilan Pappé (zsidó történész): Ethnic cleansing in Palestine 1948-2000 Talán kicsit jobban megértené, hogy mi folyik ott 85 éve!
2025. április 18. 15:11 Szerkesztve
A gázai háború azért "robbant" ki, hogy Izrael az etnikai tisztogatâst (népirtást) elvégezhesse. Azt senki nem gondolhatja, hogy ezt a koncentrációs kitörést izraeli titkosszolgálati segítség nélkül a Hamas meg tudta volna valósítani! Sok 10ezer rakéta, a 8m magas betonfal áttörése... A palesztinok 55 éve éltek koncentrációs táborba zárva, ahol minden Izraeltől függött. A víz, a villainy, a koraszülött csecsemők élete... Hát nem volt mit veszteniük.
counter-revolution
2025. április 18. 13:00
"A tények azt igazolják, hogy Izrael létrehozása nem egy ötletszerű harc eredménye volt, amelyben az arabok saját vezetőik utasításainak megfelelően menekültek el otthonaikból, hanem egy indokolatlan, szisztematikus etnikai tisztogatás a zsidó milícia részéről, melyet mészárlások, terrorizmus és egy egész nemzet tömeges kifosztása kísért." - Miko Peled zsidó békeaktivista, Matti Peled izraeli tábornok fia
Málaga21
2025. április 18. 10:00
bbc
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!